Tipy pro lepší clutchování za T stranu

Clutchování je extrémně důležitá součást CS:GO. Všichni to dobře ví, ale né všichni znají, jaké základní dovednosti jsou ke clutchování potřeba. Schopnost proměnit prohraná kola ve vyhraná je nesmírně cenná, a to nejenom z pohledu herního skóre a ekonomické stránky hry, ale také napříč psychickým aspektem. Vyhraný clutch dodá spoluhráčům nejen sebevědomí, ale ještě si je nakloníte na svojí stranu. Přirozená nahajpovanost pak může vést k lepší týmové spolupráci a konečné výhře nad oponentem.

Navíc se často stane, že takový clutch demoralizuje protihráče a když si zpětně uvědomí, že prohráli "vyhrané" kolo, tak budou ještě více na tiltu. Buďme ale upřímní, budou clutche, které prohrajete. Je to nevyhnutelné. Zdali to bude kvůli vašemu/jejich aimu, přesile, poziční hře či timingu, tak s jistotou můžeme říct, že všechny clutche nejsou 100% vyhratelné. Tento článek se bude zaměřovat na maximalizaci vašich šancí na výhru clutchů a 1vX scénářů za T stranu.

 

TIPY:

Všeobecně máme dva scénáře pro clutchování za T stranu. Buď máte bombu, nebo ji nemáte. Pokud ji nemáte, tak je potřeba jí co nejrychleji a nejbezpečněji získat zpět. Pokud CT mají bombu, tak budete muset předvést obratné manévrování a nebo fantastický aim, abyste mohli dostat bombu zpět do svých rukou. Pokuste se o souboje 1v1, zvyšíte tak svoje šance na získání bomby. Jakmile máte bombu, tak můžete započít clutching za T stranu, který vyžaduje jak skill, tak i trochu štěstí. Bez dalšího protahování - tady jsou moje důležité tipy pro clutchování.

 

1. Čas v kole

Dávat si pozor na to, kolik máte času v kole, je očividné. Jako terorista máte povinnost položit bombu a pokud ztratíte hodně času, tak se můžete dostat do složité situace, kdy nemáte čas pohlídat si všechny důležité pozice a nebo jste nuceni bombu rychle plantovat. Pokud si dobře spočítáte čas, tak pak můžete metodicky zkontrolovat všechny úhly a pozice. Dostatek sekund vám umožní fejkovat plant/rotace za účelem nalákání CT do crosshairu.

Proč ses na CT spawnu? Máš 46 sekund, tak koukej kopnout do vrtule.

 

2. Sběr informací

Shromažďujte informace od vašich spoluhráčů. Mají vaši oponenti málo životů? Tohle může ovlivnit vaše úhly pohledu a styl, jakým budete clutchovat. Mají defusky? Můžou mít slabší nákup bez kitu? Kde byl naposledy jejich poslední hráč? Využívejte zvukových vodítek ve hře. Neběží náhodou přes short směrem na Áčko (Cache) ? Pokuste se přesně zjistit, odkud oponent příjde. Můžete zabít CT lurkera, co je v zádech a nebo se zbavit jejich rotátora. Ještě záleží, jak využijete granáty a jestli se rozhodnete pohybovat s nožem. To všechno zaleží na tom, kde si myslíte, že se budou CT nacházet. Také musíte přihlédnout k tomu, jakou máte zbraň. Máte pistolku? Pokud máte čas, tak zkuste najít, co nejbezpečnějším způsobem, lepší zbraň. Máte SMG, AK-47 a nebo AWP? Tohle ovlivňuje, co a jak můžete peeknout a také, jak se budete po mapě pohybovat.

 

3. Granáty

Často vidím, že si hráči šetří granáty, když clutchují. Tohle je pro mě jedna z nejvíce frustrujících věcí, která se dá v CSku pozorovat. Ano, pokud je špatný timing, tak vás oponent může překvapit s granátem v ruce. Zbraň v ruce je v tomto případě sázka na jistotu a podobným překvapením zabrání. Pokud ale využijete správně svoje granáty a sesbíráte informace, tak vám to pomůže v clutchování a vy nebudete nuceni učastnit se tolika aim duelů. Například pokud máte informaci, že jsou na shortu (Cache), tak můžete odsmokovat, popřípadě  odmolotovat a nebo dokonce i flash na short by mohl stačit, který vám koupí nějáky ten čas na plant bomby. Pokud nemáte info, tak zkuste být schovaní a granatý využíjte na pomoc. Před plantem bomby použíjte granáty, aby vám pomohli bombu plantnout. Po plantu můžete granáty využít na přemístění, získání času a nebo vám umožní si dát aim souboj, který byste si běžně nedali. Nemusíte využít všechny svoje granáty. Jen mějte na paměti, abyste utilitu využili konstruktivně a neházeli je zleva, zprava.

 

4. Vyhledávejte 1v1 souboje

1v1 souboje jsou přesně to, co chcete. Pokud stojíte v situaci 1v3, tak vaším úkolem je z toho udělat třikrát situaci 1v1. Přeci jen vyhrát tři 1v1 a nebo vyhrát jedno 1v3 je velký rozdíl. Zabít víc lidí na jeden spraydown se poštěstí většinou tehdy, pokud jsou protivníci oslepeni granátem a nebo když je překvapíte z pozice, kterou si nepohlídali. Když na vás jdou z obou stran, tak zkuste vystřelit po jednom z nich a pokud se vám nepodaří ho poslat k zemi, tak se otočíte a zkusíte si dát duel s druhým hráčem, který dost možná v hluku střelby bude chtít na vás vyběhnout a zjednoduší vám tak práci. Pokud na vás ale kouká více hráču ze stejného úhlu, tak zkuste zabít jednoho a poté se stáhnout a změnit pozici.

 

5. Pozičkování aneb ve správnou chvíli na správném místě

Využíjte informací k lepšímu výběru poziček. Zkuste se přemisťovat opatrně a hlavně potichu. Je rozhodující, aby protihráči nevěděli, kde se nacházíte. Pokud to jde, tak nebuďte vystaveni ze dvou úhlů, odkud vás může nepřítel střílet. Nečekané pozice, kterým se říká off-angle pozičky, mají efekt nepředvídatelnosti a v pozdní části kola jsou velice silným artiklem při clutchování. Můžete dokonce promíchat vaše pozice. Například plantnete otevřeně bombu na mapě Cache na main a pak se schováte za trikovací (quad) a nebo za forklift. Protihráče tím dost rozhodíte a hodně často tak získáte výhodu na svojí stranu. Vždy si dejte pozor, jak plantujete bombu, když CT osmoukují a začnou defusovat, tak ať víte přesně kam sprayovat, abyste potenciálního defusera poslali k zemi.

 

6. Přestaňte brečet a zbavte se paniky!

Využíjte disciplíny a chladné hlavy. Často vidím, že hráči nevěnují moc času situaci, která předchází střílení. Například věnování dostatku času než dáte crosshair do správného místa (na hlavu), a nebo střílí na první osobu kterou uvidí, než aby promysleli, jestli nepočkají ještě chvíli na šanci zabít víc hráčů. Pokud zabijete ihned toho prvního, tak ten druhý už o vás bude vědět a s velkou pravděpodobností vás zabije. Uvolněte se a připoměntě si, že tento článek jste četli přesně pro to, aby vás na takovou situaci připravil.

 

TL;DR: Sesbírejte dostupné informace během času, co máte k dispozici. Granáty a pozičky uzpůsobte podle informací, co máte k dispozici, vyhledávejte 1v1 souboje a hlavně NEPANIKAŘTE.

Clutchování je hodně CS:GO konceptů zabalených dohromady. Stejně, jako u ostatních aspektů hry, tak i zde je vyžadováno clutchovací způsob myšlení opakovaně tlouct do hlavy. Nezapoměnte, že každý clutch vám dá cvik a zkušenost. Pokud jeden clutch prohrajete, tak to znamená, že jste zase o schod blíže k vyhře toho dalšího clutche. Hodně štěstí !

 

 

 

 

 

 

odstavec2